Барселона подчини Атлетико Мадрид, Дани Алвеш напомни за себе си с гол и червен картон

Барселона надигра с 4:2 Атлетико Мадрид на своя стадион "Камп Ноу" в най-интригуващия мач от 23-ия кръг на испанското първенство. Яник Караско изведе Атлетико напред в резултата в осмата минута. Само две минути по-късно Жорди Алба изравни, а в 21-ата минута тийнейджърът Гави реализира попадение за 2:1. Роналд Араухо направи резултата 3:1 в 43-ата минута. Пет минути след паузата Дани Алвеш вкара четвърти гол за каталунците. Луис Суарес порази вратата на бившия си тим, правейки резултата 2:4 в 58-ата минута, а в 69-ата минута Алвеш получи червен картон за неспортсменско нарушение срещу Караско. В крайна сметка Барса прибави три точки към актива си, а двата тима продължават да са един до друг в класирането на Ла Лига, но вече с разменени места. "Дюшекчиите" на Диего Симеоне вече са пети с 36 точки, а "лос кулес" на Чави Ернандес заемат четвърта позиция с 38. Лидер е Реал Мадрид с 50 точки, следван от Севиля с 47 и Бетис с 40.

Чави не можеше да разчита на редица свои футболисти, които са контузени - Мемфис Депай, Ансу Фати, Клеман Лангле, Ерик Гарсия, Серджи Роберто и Самюел Юмтити. Симеоне пък трябваше да се оправя днес без лекуващите травми Антоан Гризман, Жофри Кондогбия и Маркос Йоренте.

38-годишният Дани Алве получил шанс да бъде в стартовия състав на Барселона днес на "Камп Ноу". От първата минута започна и новото попълнение Адама Траоре, за когото това бе повторен дебют за родния му тим. Той оформи нападателното трио на каталунците заедно с Феран Торес и Гави. В състава на Атлетико нямаше кой знае какви изненади, като бившата звезда на Барса Луис Суарес и Жоао Феликс бяха двамата играчи в най-предни позиции за "рохибланкос".

За защитника на Барселона Жерард Пике това бе мач №593 за клуба, с което той изравни постижението на Карлес Пуйол. Само четирима са пред тях в историята на клуба - Лионел Меси (778 мача), Чави Ернандес (767), Андрес Иниеста (674) и Серхио Бускетс (658).

Домакините започнаха по-активно и в 5-ата минута играчите на Чави създадоха първата опасност за някоя от двете врати. Феран Торес получи топката на дъгата на наказателното поле и пробва шут по земя, но топката профуча встрани от левия страничен стълб на вратата на Ян Облак.

В осмата минута шампионите успяха да изненадат съперника си. Луис Суарес получи топката отдясно на пазената от Марк-Андре тер Стеген врата и подаде на Яник Караско, а заелият отлична позиция в противниковото наказателно поле белгиец насочи топката с прецизен удар в долния десен ъгъл на германския страж.

Отговорът на каталунците обаче бе светкавичен и още в 10-ата минута резултатът бе изравнен, като автор на попадението бе левият бек Жорди Алба след асистенция на Дани Алвеш. Алба сътвори истински шедьовър, като намери топката от въздуха с левия крак по перфектен начин и Облак бе безпомощен.

В 20-ата минута Жоао Феликс не бе никак далеч от красив гол за Атлетико, но техничният удар на португалеца мина встрани от левия страничен стълб на вратата на Тер Стеген. Секунди по-късно резултатът стана 2:1. Новото попълнение Адама Траоре центрира брилянтно отдясно и 17-годишният Гави успя с глава да нанесе отличен удар, като Ян Облак не съумя да реагира и обартът бе факт - 2:1 за каталунците.

В следващите минути и двата тима направиха по един сериозен пропуск, като първо Жоао Феликс не намери по най-добрия начин топката от въздуха от доста добра позиция в наказателното поле на Барселона и не затрудни Тер Стеген, а след това Педри застраши вратата на гостите, но изстрелът му не се получи.

В 30-ата минута столичани бяха близо до огромен гаф. Те не искаха да изкарат топката в ъглов удар и за да я запазят в игра поеха излишен риск на аутлинията. Топката бе отнета от футболист на Барса и това едва не доведе до попадение за 3:1. В 36-ата минута пък Стефан Савич не бе далеч от гол за 2:2, но ударът с глава на черногорския защитник след центриране на Тома Льомар мина на сантиметри встрани от целта.

Резултатът стана 3:1 в 43-ата минута. Жерард Пике стреля с глава, топката се отби от напречната греда и се върна на терена. Защитниците на Атлетико бяха в ролята по-скоро на наблюдатели, Феран Торес не успя да играе с топката, но Роналд Араухо направи добавка с лекота от съвсем близко разстояние.

В началото на второто полувреме нещата придобиха още по-отчайващ вид за Атлетико. В 50-ата минута домакините организираха атака отляво, последва центриране, топката достигна до Дани Алвеш и бразилският ветеран без никакво колебание майсторски я насочи към вратата на Облак, който не успя да стори нищо, за да предотврати попадението.

В 58-ата минута Караско пробва да изненада Тер Стеген от фал, но германският страж внимаваше и изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Хосе Хименес игра с глава, Луис Суарес се измъкна от отбраната на Барса и с глава опъна мрежата зад Тер Стеген, като не изрази радост от попадението. Следващите няколко минути бяха добри за "лос колчонерос", като Тер Стеген трябваше да прави спасяване след изстрел на Суарес.

В 61-ата минута новото попълнение на Барселона Пиер-Емерик Обамеянг направи официалния си дебют за "лос кулес", сменяйки представилия се впечатляващо днес Адама Траоре

В 69-ата минута Дани Алвеш получи директен червен картон за ненужно грубо нарушение срещу Яник Караско. Бразилецът нямаше как да играе с топката и бе зад белгиеца, но действа неспортменски и след бърз преглед на ситуацията чрез ВАР реферът Хесус Хил Мансано показа на Алвеш пътя към съблекалните. Чави пък реагира мигновено, пускайки в игра Сержиньо Дест на мястото на Гави.

В 80-ата минута новото попълнине на Атлетико Даниел Вас задържа за фланелката и събори на земята пред наказателното поле на гостите Феран Торес, но не последва съдийски сигнал и феновете на "Камп Ноу" не приеха това никак добре.

В заключителните минути столичани не създадоха кой знае какви проблеми на защитата на Барселона и каталунците се поздравиха с важна победа пред своите фенове.